Sullivan County Democrat
Callicoon, New York
March 1, 2013 Issue
National Award-winning, Family-run Newspaper
Established 1891
news | sports | obituaries | archives | classifieds | subscribe | NEW! buy photos | links | contact | tv listings | lottery



Sullivan County Democrat

Promote Your Page Too

"The Wild Gardener"
Peter Loewer's Weekly
Column in the Democrat

"The Mouth That Roars"
Bill Liblick's Weekly
Column in the Democrat

"Inside Out"
Jeanne Sager's Weekly
Column in the Democrat

"Give Us Paws"
Ruth Huggler's Weekly
Column in the Democrat

John Conway's Look Back at the History of Sullivan County

Sullivan Renaissance

Sullivan County Chamber
Of Commerce & Industry

Sullivan County
Visitor's Association

Sullivan County
Government Center

Sullivan County
Partnership for
Economic Development

Please visit our
Community Links
section for other
Sullivan County


Rob Potter | Democrat

Tri-Valley’s Jesse Harris (in blue) tries to avoid being pinned by Eldred/Fallsburg’s Jesse Corcoran during their 220-pound match in a dual meet this winter in Grahamsville.

Tri-Valley honors winter athletes

By Lori Brown
GRAHAMSVILLE — The Tri-Valley Central School celebrated the accomplishments of its athletes on the basketball court, wrestling mats and ski slopes during its Winter Sports Awards Ceremony on March 14 in the school auditorium.
T-V Athletic Director Derek Adams began the ceremony by thanking the many coaches, players, parents and other key people who were involved with the school’s winter sports program.
“We are one of the smallest schools in our division,” Adams said. “But teams at Tri-Valley are dedicated and have disciplined athletes and diligent coaches.”
Awards were presented to athletes on each of the winter sports teams: alpine skiing, boys’ basketball, girls’ basketball, cheerleading, indoor track and field and wrestling.
JV Basketball
Quintin Berteau, Bryan Boyes, Christian Espada, Michael Horos, Anthony Kessler, Aidan McHugh, Nicholas Mungeer, Nicholas Santiago, Joshua Turk, Brent VanAken, Thomas Vigilone, Anthony Zecchino and Joshua Zieres.
Varsity Boys’ Basketball
Alex Brown, Devin Donnelly, Dave Donovan, Gavin DuBois, Cody Exner, Rodney Jester, Jesus Lozada, Steve McInerney, James Pugh, Shatik Smith, Greg Swarthout and Conor Walsh. The seniors were presented with coaching shirts and invited back to help in any way during the games.
MIP – Gavin DuBois, Defensive MVP – James Pugh, Offensive MVP – Greg Swarthout
Varsity Girls’ Indoor Track
Rachel Adriaans, Mary Alongi, Autumn Bender, Brina Bobik, Alexandria Brooks, Olivia Castle, Hayley Cosgrove, Dominique Darby, Caitlyn DeVito, Mareena DiMilia, Heidi Furman, Brooke Gillette, Danielle Graham, Katlynn Greffrath, Youjia (Jenny) Gu, Devan Jones, Haley Kaminski, Caroline Martin, Katie Rehm, Olivia Rehm, Brittany Rennison, Alexandra Reynolds, Sarah Schneyer, Sabrena Smith, Shannon Smith, Claire Tierney, Victoria Tingley, Amanda VanSaders, Malania Wilson and Kayla Yager.
MVP – Autumn Bender, MIP – Vicky Tingley, Coaches Award – Dominique Darby
Varsity Boys’ Indoor Track
Nathanial Bender, James Bernstein, Brandon Bobik, Stephen Bobik Jr., Aric Boyes, Hauk Boyes, John Brooks Jr., Alexander Brown, Patrick Burger, Dalton Cerbone, SoWoo Chon, Timothy Dolgas, Andrew Exner, Brendon Hasbrouck, Jordan Jay Kearns, Ben Kennedy, Mohib Khan, Ian Kurzrock, Damon Lopez, Omar Lopez, Tyler Lopez, Dean MacGhee, Andrew Malone, Steven McAuliff, Patrick McHugh, Gregory Mednick, Ridge Peters, Rafael Ramirez, Zachary Roberts, Leslie Smith, Brendan Tierney, Nathanial Tompkins, Justin Weintraub, Joshua Winters and Aidan Woolsey.
MVP – Jim Bernstein, MIP – Brendan Tierney, Coaches Award – Eugene Morton
Varsity Alpine Skiing
Devon Bagley, Brina Bobik, Elizabeth Bracken, Sarah Coney, Ryan Erts, Samuel Goldstein, Hunter Kennedy, Ashlyn Mathews, Taylor Pavese, Megan Porter, Bryanna Rivas and Daniel Short.
MVP – Sarah Coney, MVP – Ryan Erts, Coaches Award – Liz Bracken, Devon Bagley.
Varsity Cheerleading
Amber Buley, Heather Failla, Summer Franson, Stephanie Hyzer, Alicia Kalman, Schuyler Kraus, Jessica Lee, Steven McInerney, Dorothy Monforte, Brittany Rennison, Alexandra Reynolds, Jenna Shafarsky and Amber Watch.
MVP – Brittany Rennison, MIP – Dorothy Monforte, Coaches Award – Amber Buley
Varsity Wrestling
Dominic Cerbone, Michael Glinski, Steven Graham, Jesse Harris, Alberto Hernandez, Jordan Jay Kearns, Hunter Kennedy, Kevin Mandes, Shawn Markle, John Monforte III, Kevin Palko, Jared Ratner, Kyle Rogers and Jaqulin Wallace.
Most Valuable Player (MVP) – John Monforte, Most Improved Player (MIP) – Kyle Rogers, Coaches Award – Jared Ratner, Kevin Palko
JV Girls’ Basketball
Megan Bantin, Dejaniece Castro, Sara Dertinger, Ashley Exner, Ashley Johnson, Grace Kelly, Danielle Shafarsky, Katelynn Slavik, Brianna TerBush, Amanda Tyndell and Megan Tyndell.
Varsity Girls’ Basketball
Sabrena Smith, Katlynn Greffrath, Mareena DiMilia, Hope Costa, Amanda TerBush, Sarah Schneyer, Nicole Bradley, Caroline Martin, Maria TerBush, Keira McHugh, and Erin Smith.
MIP – Erin Smith, Outstanding Defensive Player – Sabrena Smith
Outstanding Offensive Player – Katlynn Greffrath

Copyright © 1999-2013 Catskill-Delaware Publications.
The information you receive online from the Sullivan County Democrat Online Edition is protected by the copyright laws of the United States. Content contained within this website is for the sole and exclusive use of Catskill-Delaware Publications. Please read our user agreement and our use information
privacy statement.
Internet Services provided by Time Warner, Site Design by Green Enterprises

top of page       top of page