Sullivan County Democrat
Callicoon, New York
March 1, 2013 Issue
National Award-winning, Family-run Newspaper
Established 1891
news | sports | obituaries | archives | classifieds | subscribe | NEW! buy photos | links | contact | tv listings | lottery



Sullivan County Democrat

Promote Your Page Too

"The Wild Gardener"
Peter Loewer's Weekly
Column in the Democrat

"The Mouth That Roars"
Bill Liblick's Weekly
Column in the Democrat

"Inside Out"
Jeanne Sager's Weekly
Column in the Democrat

"Give Us Paws"
Ruth Huggler's Weekly
Column in the Democrat

John Conway's Look Back at the History of Sullivan County

Sullivan Renaissance

Sullivan County Chamber
Of Commerce & Industry

Sullivan County
Visitor's Association

Sullivan County
Government Center

Sullivan County
Partnership for
Economic Development

Please visit our
Community Links
section for other
Sullivan County


Democrat File Photo

Fallsburg’s Kai Jackson concentrates as he clears a hurdle during the Sullivan County Meet of Champions last May.

Track teams look to clear new heights

By Rob Potter

2011 record: (Girls’) 4-2, won Orange County Interscholastic Athletic Association (OCIAA) Division and Section IX Class D championship. (Boys’) 6-0, won the OCIAA Div. V title and Section IX Class D championship.
Coach: Frank Schorling
Key graduated: (Girls’) Brandi Bellocicco, Emily Campanella, Diana Schombs and Erika Vorstadt. (Boys’) Russell Amore, Otto Banghart, Nick Mehedin and Tyler Worzel.
Players to watch: (Girls’) Christine Donnelly (distance), Brianna Brucher (pole vault, sprints), Erika Bowring (high jump, long jump, triple jump), Kayla Flieger (throws) and Betül Albayrak (throws). (Boys’) Hunter Proscia (distance), Craig Burns (sprints), Matt Watts (middle distances), Anthony Moriggia (pole vault, distance, relays), Zak Dilles (sprints), Alex Campanella (distance) and Adrian Krzyztofowicz (hurdles, triple jump).
Notable meets: The Section IX championship. “We had four kids qualify for the state meet last season, so we would like to have some kids go to states again this year.”
Goals/outlook: “Our primary goal as a team is to win the [Class D] team titles again at the Section IX meet,” Schorling said. “And we always want to get as many kids as we can into the state meet.”

2011 record: N/A
Coach: Mike St. Lawrence
Key graduated: (Boys’) Andrew Moore and Donavon Smith. (Girls’) Violeta Loarca.
Players to watch: Michael Robinson (shot put, sprints, HJ, LJ, TJ), Blaine Duffie (sprints) and Kai Jackson (hurdles, sprints). Robinson was the 2011 Section IX Class C high jump champion.
Coach St. Lawrence is looking for all of the girls to contribute to a small squad.
Goals/outlook: “We should be better this season,” St. Lawrence said. “This is our third season. We have a good group of kids. “The boys are making strides and the girls are gaining experience.”

2011 record: N/A
Coach: Hazel Yaun
Key graduated: Chris Lockwood. (throws)
Players to watch: 18 returnees include Kane Sauchuk, 2011 400 intermediate hurdles Section IX Champion, Andy Hazelnis, 2011 Section IX triple jump champion, Erick Cuellar, 2011 400-meter Section IX champion, Mike Hinton, Pete Koval, Gary Klein in throws and Nery and Luis Campos in distance.”
Newcomers to watch include Blake Costa, Kenny Jaycox, Andrew Martinez and Vinny Webbe.
Goals/outlook: “We want to be able to fill all events, be strong in field events and improve in distance and sprints,” Yaun commented. “I would like to see more athletes making it to states. We have a different schedule, which is tougher than last year and against larger schools.”
2011 record: N/A
Coach: Debbie Simpson
Key players graduated: Jessica Dunnigan.
Players to watch: Rebeccah Harman, Nikole Snyder, Amanda Bertholf, Lara Jane Heslop, Jayco Krebs, Melissa Symanski, Sierra Thomas, Mariah Brickhouse, Katarina Manzi and Brittany Roa.
Notable meets: “We are in a new division [Division III] this year, so every dual meet will be new to us,” Simpson said. “Our league meets are against O’Neill, Goshen, Monticello and Port Jervis.
Goals/outlook: “We are excited about our potential as a team for the season and are looking forward to some great individual performances as well,” Simpson commented.

2011 Record: 7-0, won OCIAA Division III championship.
Coach: Joe Seidl
Key players graduated: Co-captains Dom Martinez (middle distance), Matt Rodriguez (200/400), Kevin O’Rourke (pole vault), Brandon Corley (shot) and Steve Wilbur (discus)
Players to watch: Tino Taylor (100, 200, 400) and Garrett Lapolt (Section IX Champion in the shot put), Talon Watson (200/400/TJ) and Mistah Alli (LJ, TJ, sprints).
Notable meets: “Our division has changed this year with Cornwall [formerly Division II] and John S. Burke [formerly Division IV] leaving and with the new additions of Liberty and Port Jervis,” Coach Joe Seidl said.
Goals/outlook: “I expect we will be competitive in our division with several close meets,” Seidl commented. “Port Jervis and Liberty have strong programs and should be challenging meets.”
2011 record: N/A
Coach: Matt Daly
Key players graduated: None
Players to watch: Camryn Johnson, Sydney Johnson, Tania Walker, Kristen Mc-Eneaney and Erica Concors.
Notable meets: May 2 at Port Jervis and April 18 at O’Neill.
Goals/outlook: “We want to put ourselves in position to win the division title,” Coach Daly said. “We have a good mix between senior leadership and talented underclassman. We also have depth across the board.”

Sullivan West
2011 record: (Boys’) 5-2. (Girls’) 5-2, 2nd in OCIAA Div. IV.
Coach: Ron Bauer
Key players graduated: (Boys’) Angelo Bibbo, Erik Lovgren, Brandon Wagner, Andy Kinch, Kyle Flynn and Robert Feeney. (Girls’) Rianne Erlwein.
Players to watch: (Boys’) Reed Scott (distance), Matt Cardona (HJ), John Masten (400, 400 hurdles, TJ), Andrew Siegel (110 hurdles, 400 relay, LJ), Eric Haberli (distance), Anthony Rydell (discus), Ben Kline (pole vault, TJ), Sam Smith (sprints), Shaughn Goggin (middle distance), Travis Roeder (pole vault, middle distance), Mitch Paciga (hurdles, TJ), Jonah Bauer (middle distance), Chance Bibbo (javelin) and Chris Lang (weights).
(Girls’) Olivia Grady (distance), Rosa Martinez (400, 800), Corrine VanWagner (distance), Hannah Feinman (TJ, LJ, 110 hurdles), Rachel Deppa (middle distances), Kristina Sumfleth (sprints, pole vault, HJ), Dani Myers (distance), Amanda Rosenberger (sprints), Katie Rhodes (distance), Chrissy Bruneth (weights), Barbara Whitaker (weights), Kiera McArdle (weights) and Autumn Thiele (weights).
Notable meets: “We have two tough teams in our division, Eldred and Tri-Valley.”
Goals/outlook: “We struggle with numbers,” Bauer said. “Other teams have more depth than we do. Hopefully, we can have at least one or two kids qualify for states.”

2011 record: (Boys’) 4-0, won OCIAA Div. IV title; (Girls’) 4-0, won OCIAA Div. IV title and Section IX Class C Championship.
Coach: (Boys’) Joe Iatauro; (Girls’) Missy Iatauro
Key players graduated: (Boys’) Zach Connor, Kyle Denman, Peter DiMilia, Brian Edwards, Richard Johnson, Matt March and Chris Whipple. (Girls’) Caroline Bertholf, Allison Delaney, Kristen Offringa, Agnes Pompeii, Ashley Weintraub and Naomi Weise.
Players to watch: (Boys’) Jim Bernstein, Hauk Boyes, Damon Lopez, Omar Lopez, Andrew Malone, Eugene Morton, Rafael Ramirez, Brendon Tierney, Justin Weintraub and Aidan Woosley.
(Girls’) Autumn Bender, Alex Brooks, Dominique Darby, Mareena DiMilia, Heidi Furman, Brooke Gillette, Danielle Graham, Katlynn Greffrath, Olivia Rehm, Brittany Rennison, Ali Reynolds, Sabrena Smith and Vicky Tingley.
Notable meets: “Our meets versus Eldred on April 18 and Sullivan West on April 25, which are both division meets, and the Section IX meet,” said Coach Joe Iatauro.
Tri-Valley Invitational on April 21. Dozens of teams will be coming to compete in Grahamsville.
Goals/outlook: “We want all of the team members to improve,” Joe Iatauro commented. “And we want to have as many kids as possible qualify for the state meet.”

Copyright © 1999-2013 Catskill-Delaware Publications.
The information you receive online from the Sullivan County Democrat Online Edition is protected by the copyright laws of the United States. Content contained within this website is for the sole and exclusive use of Catskill-Delaware Publications. Please read our user agreement and our use information
privacy statement.
Internet Services provided by Time Warner, Site Design by Green Enterprises

top of page       top of page