Sullivan County Democrat
O n l i n e  E d i t i o n National Award-winning, Family-run Newspaper
  SPORTS ARCHIVES Established 1891 Callicoon, New York  
home  |  archives

Rob Potter | Democrat

Lynette Lacek • Girls’ Soccer
Miss All-Around Soccer

Sullivan West honors fall sports athletes

By Rob Potter
LAKE HUNTINGTON — November 26, 2010 — The Sullivan West Central School District held its 2010 Fall Sports Awards Presentation on Tuesday night in the SW High School auditorium.
An audience filled with parents, family members, friends and school officials watched as Athletic Director David Franskevicz and the coaches recognized the student-athletes who competed for the Bulldog and Lady Bulldog teams this autumn. Each coach spoke about their season, presented certificates and letters to their athletes and honored two players with special awards.
High School Principal Margaret Tenbus welcomed everyone to the ceremony.
“Kids today get a bad reputation. They are called computer junkies and couch potatoes, but those aren’t our kids,” Tenbus said. “Our students are up at 6:30 a.m., in classes until 2:30 p.m., then it’s practice, practice, practice until around 6 or 7 [p.m.], then they get home and do their homework and on game nights they don’t get home until 9 or 10 [p.m.]. But because our Sullivan West athletes are students first, they are right back at it the next day.”
After Catherine Peters, who is a senior on the girls’ varsity soccer team, sang the national anthem, Franskevicz congratulated all of the student-athletes and coaches for a successful fall season.
“Our volleyball team qualified for sectionals for the fourth year in a row,” Franskevicz said. “In cross country, two runners, Kelsey Dutton and Dani Myers, ran in the New York State Public High School Athletic Association Championship Meet. Congratulations to the volleyball and girls’ soccer teams for earning New York State Public High School Athletic Association Scholar-Athlete Team Awards. Ten of the 13 members of the volleyball team qualified for the award and 18 of the 22 members of the girls’ soccer team qualified.”
In their remarks, the coaches spoke of the season’s highlights and thanked the athletes, parents, school administrators and staff members and volunteers for all of their assistance during the recently completed fall season.
Girls’ cross country Coach George Shakelton said he “didn’t want the season to end.
“I want to thank all of the girls for such a great season,” he added. “These girls never complained once.”
Girls’ soccer Coach Mike Ellmauer noted that his team “had a nice mix of seniors and players who were new to the program. They worked well together.”
Football Coach Ron Bauer said, “We had guys who gave 100 percent and left everything they had out on the field.”
At the end of the evening, Richard Ross of presented a power point show featuring candid and action photos of the SW fall athletes.
The teams and athletes recognized included:
Varsity Girls’ Cross Country (Coach George Shakelton, Assistant Coach Kim Weyant): Rachel Deppa, Kelsey Dutton, Rianne Erlwein, Rosa Martinez, Jamie Moran, Dani Myers and Corrine VanWagner.
Most Improved Runner: Kelsey Dutton, Most Valuable Runner: Dani Myers.
Varsity Boys’ Cross Country (Coach George Rose, Assistant Coach Kim Weyant): Shaughn Goggin, Eric Haberli, John Masten, Matt Pitz, David Schultz, Reed Scott Jr. and Adam Talbi.
Most Improved Runner: Eric Haberli, Most Valuable Runner: Reed Scott Jr.
Junior Varsity Girls’ Soccer (Co-Coach Anthony Durkin, Co-Coach Patti Norden): Dana Borowski, Sarah Comerford, Jasmine Davis, Marianne Durkin, Alexandra Ellmauer, Carly Grishaber, Krysten Herbert, Jacklyn Kelly, Siena Klaber, Jasmina Mujanovic, Jordan Parsons, Hayley Puerschner, Heather Sattler, Cassidy Sauer, Samantha Spangler and Kaitlyn Taylor.
Varsity Girls’ Soccer (Coach Mike Ellmauer, Assistant Coach Mark Shirdon): Rachel Dickey, Jackie Ellmauer, Adina Fadis, Hannah Feinman, Jillian Fife, Katerina Gaebel, Shelby Grishaber, Stephanie Hauschild, Gabrielle Humleker, Lynette Lacek, Kayla Moffett, Catherine Peters, Melissa Pitz, Heather Puerschner, Amanda Rosenberger, Erika Schmidt, Emma Seidl, Alika Simon, Stephanie Smith, Kristina Sumfleth, Kassie Thelman and Giselle Vega.
Miss Soccer: Lynette Lacek, Miss All-Around Soccer: Jillian Fife.
Junior Varsity Volleyball (Coach Cliff Kelly): Rebecca Banks, Madison Breslin, Kelsey Brockner, Alexa Buday, Skye Feinman, Kayla Figuera, Sonya Gattus, Bridget Gerow, Olivia Grady, Christine Lare, Amanda Magilton, Brittany Roa, Alexandria Robison, Nicole Velasquez and Barbara Whittaker.
Varsity Volleyball (Coach Cliff Kelly): Amanda Bercze, Rebecca Corcillo, Amanda Goddard, Maya Grady, Sommer Johansen, Amanda Kehrley, Melissa McCormick, Brittany Milk, Jackie Parsons, Karalii Rabii, Chelsie Stauch, Erika Stauch and Laura Vennes.
Best Attacking Player: Amanda Goddard, Most Valuable Player: Amanda Kehrley.
Boys’ Varsity Soccer (Coach Debbie Owen, Assistant Coach Rick Ellison, Manager Luke Ellison): Owen Andrews, Lucas Bauer, Christian Calvo, John Chudik, Chris Ellison, Jared Ellsworth, Kyle Flynn, Kalib Gauthier, Tyler Groh, Kyle Hector, Andy Kinch, Alex Lander, Richard Lander, Eric Lovgren, Mark Michel, Connor Mullally, Sean Murphy, Francis Kalombo-Ngoy, Gavin Owen, Sam Satanovsky, Karl Schmidt, Kyle Schmidt, Andrew Siegel, Sam Smith, Greg Stevenson and Eli Vaknin.
Defensive MVP: Lucas Bauer, Offensive MVP: Alex Lander.
Junior Varsity Football (Coach J.P. Lang, Assistant Coach David Franskevicz): Tyler Bernitt, Chance Bibbo, Cody Buchanon, Allen Conkling, Scott Erdman, Cody Franskevicz, Brad Hemmer, Mike LaGrutta, Cody McGroder, Jared Meola, Devin Mirch, Thomas Muller, Jacob Murphy, Zack O’Connor, Eli Peters, Blain Reddish, Travis Roeder, Joe Schroeder, Donald Stout, Francis Wyss and John Yewchuk.
Varsity Football (Coach Ron Bauer, Assistant Coach Norman Bauer, Assistant Coach Kurt Buddenhagen): Ryan Alsdorf, Angelo Bibbo, Kitt Borowski, Travis Brockner, Jeremy DeGori, Sawyer Erlwein, E.J. Franskevicz, Scott Herbert, Ben Kline, Chris Lang, Eric Leewe, Alex Manzi, Thomas Mootz, Anthony Nicoletti, Jimmy O’Connor, Andrew Parsons, Todd Roeder and Brandon Wagner.
Outstanding Lineman: Brandon Wagner, Most Improved Player: Jeremy DeGori.

top of page  |  home  |  archives