Sullivan County Democrat
O n l i n e  E d i t i o n National Award-winning, Family-run Newspaper
  SPORTS ARCHIVES Established 1891 Callicoon, New York  
home  |  archives
Democrat Photo by Rob Potter

Andy Latincsics •
Overall Male Winner

Runners, Walkers
Flock to Callicoon

By Rob Potter
CALLICOON — July 28, 2006 – More than 100 runners and walkers came to Callicoon on Sunday morning to help the Delaware Youth Center.
The 113 participants in the annual Delaware Youth Center River Race 5K Run/Walk assisted the center in gathering some needed funds. While the race is one of the center’s biggest fundraisers each year, the 2006 version of the event was eagerly anticipated by Delaware Youth Center board members in light of the June flooding that severely damaged the center itself and the field, playground and pavilion behind the building.
Thanks to those 113 runners, more than 40 sponsors and many volunteers, the Delaware Youth Center was able to raise $1,500 to benefit the playground fund.
Andy Latincsics of Newton, NJ won the event in 16 minutes, 8 seconds. Brendan Devine of Bethel, who won last year’s race, was second with a time of 17:01. Kyle Layton of Equinunk, Pa. placed third in 17:41.
Heather Iatauro of Grahamsville won the women’s division. She ran the scenic course along River Road in 18:21, which was the fifth-best overall time.
April Ackermann of Cochecton placed second in 19:22 and Jessica Wagner of Cochecton captured third place with a time of 20:21.
This was the first time that both Iatauro and Latincsics competed in the River Race 5K.
Iatauro, who will begin her junior year at Princeton University in a few weeks, said her parents, longtime Tri-Valley Central School Cross Country and Track Coaches Joe and Missy Iatauro, wanted her to compete in a couple of events this summer. Since the River Race was on a Sunday, Heather Iatauro noted, it fit into her work schedule.
“It was good,” she said of the event. “There’s a deceptive incline on the course. It’s not as challenging as a race that has a lot of hills, but it’s a very nice course.”
Latincsics liked the course and the race conditions.
“The weather was perfect for the race, it was overcast and cool,” he said.
“Finishing in 16:08 is a solid time for me,” Latincsics added.
Race Director Alice Newell, who is also a Delaware Youth Center board member, said that runners and walkers came from as far away as Colorado to help the center recover from the devastation that the floods left behind last month.
“Some runners tell me that they come for the cool T-shirts and some tell me that it is the beautiful landscape that attracts them, but all are in agreement that the Delaware Youth Center is an integral part of this community,” Newell said. “It is what brings us all together all year round, be it for an Easter Egg hunt in April, the Tractor Parade in June or in December when families get together for the annual Christmas Party and wait for that special visitor. Thank you, everyone, for continuing to support what is important to our community.
“Refreshments were donated by the Mongaup Valley Bagel Bakery – thank you so much Carl – and Sam’s Club of Middletown,” she added. “Also I would like to thank the following sponsors for their contribution to the runners’ gift bags: Community Bank of Sullivan County, Crystal Run Healthcare, The Trading Post in Liberty and Corinne Dunlap, who is an Avon representative.”
Race sponsors included: Barriger & Barriger, Inc.; Baum Law Offices, LLP; Bank of America; Callicoon Supply, Inc.; Callicoon Theater; Creekside Computer Service; Crossroads Agency, Inc.; Delaware Valley Farm & Garden; DJS Plumbing; Family Business, LLC; Forsblom Freight; Fosterdale Equipment Corp; Frances S. Clemente Attorney-At-Law; GEO Construction; Gersten-Hillman Agency, Inc.; Kenneth C. Klein, Esq.; Klimchok Real Estate, LLC; Lander’s River Café; La Shed Du Fred; Liberty Trading Post; Matthew J. Freda Real Estate, Inc.; Matthew’s on Main; Mike Preis, Inc.; Monahan Graphic Design; Mongaup Valley Bagel Bakery; Paul D. Salzberg, M.D.; Peck’s Market of Callicoon; Roche’s Garage; R&H Gorr, Inc.; Schmidt’s Wholesale, Inc.; ‘Specially U; Steve’s Music Center; Sullivan Concrete, Inc.; Sullivan County Community College; The 1906 Restaurant; 27 Main Pizzeria & Restaurant; The Blue Victorian; The First National Bank of Jeffersonville; The Secret Garden; The Yoga Barn; Werlau Construction and The Western Hotel.
Complete race stats are available at the Web site
The top 25 overall finishers were as follows:
1. Andy Latincsics, Newton, NJ, 16:08
2. Brendan Devine, Bethel, 17:01
3. Kyle Layton, Equinunk, Pa., 17:41
4. Anthony Femia, Harrington Park, 17:55
5. Heather Iatauro, Grahamsville, 18:21
6. Andy McKean, Bethel, 18:28
7. Matthew Layman, Jeffersonville, 18:32
8. Tom Manza, Monticello, 18:41
9. Scott Pere, Staten Island, 19:04
10. Brett Cucci, Callicoon, 19:19
11. April Ackermann, Cochecton, 19:22
12. Paul Miller, Westmont, 19:43
13. George Rhein, Warwick, 19:47
14. Bill Berger, Jeffersonville, 19:52
15. Ken Lohmeyer, Sackett Lake, 19:54
16. Dave Getz, Warwick, 20:04
17. Bill Schneider, Barryville, 20:06
18. Jessica Wagner, Cochecton, 20:21
19. Drew Priest, Middletown, 20:29
20. Rianne Erlwein, Jeffersonville, 20:49
21. Stephanie Pere, Staten Island, 21:07
22. Tamar Senyak, Chester, 21:15
23. Boris Boroda, Massapequa, 21:27
24. Steve Brockett, Middletown, 21:32
25. Stephanie Shellman, East Branch, 21:50
Age group winners were as follows:
12 and Under Female
1. Rianne Erlwein, Jeffersonville, 20:49; 2. Alissa Nowak, Middletown, 23:55; 3. Jana Koradis, Narrowsburg, 48:08
12 and Under Male
1. Richard Lander, Narrowsburg, 25:52; 2. Sean Graham, Youngsville, 29:39; 3. Ian Kurzrock, Woodbourne, 29:59
13-15 Female
1. Stephanie Shellman, East Branch, 21:50; 2. Maggie Coughlin, Callicoon, 24:57; 3. Ana Loor, Thompsonville, 29:36
13-15 Male
1. Dallas Ripley, Long Eddy, 22:09; 2. James Genco, Bloomingburg, 22:41; 3. Lucas Bauer, Callicoon, 25:07
16-19 Female
1. Stephanie Pere, Staten Island, 21:07; 2. Charlotte Peters, Callicoon, 22:23; 3. Sarah Lander, Narrowsburg, 24:42
16-19 Male
1. Matthew Layman, Jeffersonville, 18:32; 2. Brett Cucci, Callicoon, 19:19
20-29 Male
1. Anthony Femia, Harrington Park, 17:55; 2. Bill Berger, Jeffersonville, 19:52; 3. Brad Rivenburgh, Middletown, 21:57
30-39 Female
1. Delsheda Khanir, Norwalk, 29:08; 2. Tammy Pilny, Jeffersonville, 29:12; 3. Nancy Figueroa, Grahamsville, 33:13
30-39 Male
1. Andy McKean, Bethel, 18:28
40-49 Female
1. Tamar Senyak, Chester, 21:15; 2. Kathleen Rifkin, Middletown, 22:23; 3. Lisa Layman, Jeffersonville, 22:33
40-49 Male
1. Scott Pere, Staten Island, 19:04; 2. Paul Miller, Westmont, 19:43; 3. Dave Getz, Warwick, 20:04
50-59 Female
1. Eileen Wohltjen, Hurleyville, 30:10; 2. Mary Schumacher, Denver, Colo., 40:49; 3. Nancy Warth, Wurtsboro, 43:49
50-59 Male
1. Tom Manza, Monticello, 18:41; 2. George Rhein, Warwick, 19:47; 3. Ken Lohmeyer, Sackett Lake, 19:54
60 and Over Female
1. Judy Pilny, Jeffersonville, 31:04; 2. Kathleen Davies, Hillburn, 33:14; 3. Mary Heinle, White Sulphur Springs, 34:56
60 and Over Male
1. Roger Desy, Long Eddy, 25:27; 2. Herb Waterman, Middletown, 26:21; 3. John Pilny, Jeffersonville, 26:35.

top of page  |  home  |  archives