Sullivan County Democrat
O n l i n e  E d i t i o n National Award-winning, Family-run Newspaper
  SPORTS ARCHIVES Established 1891 Callicoon, New York  
home  |  archives
Democrat Photo by Frank Rizzo

JUSTIN ARMSTRONG OF Livingston Manor watches his tee shot at Lochmor’s first hole last Wednesday.

Golf Tournament
Talented Youth

By Frank Rizzo
LOCH SHELDRAKE — July 17, 2001 – The Jinimac Junior Tournament was held last Wenesday at Lochmor Golf Course in Loch Sheldrake.
The tourney is annually sponsored by Nancy McCarthy and her family of Brooklyn park, Minnesoata. nancy is the sister of CJT Vice President Judie DuPlessis. The tournament name is made up from the first names of the McCarthy family — Jim, Nancy, Megan, And Caitlan
Kristen Stoddard of Liberty won the girls 15-17 division in her first event of the season.
Stoddard will be a favorite this weekend when she teams with Cynthia Johnston to play in the Sullivan County Democrat’s “Lady Democrat” Tournament at the Villa Roma.
Sammy Lane of Cuddebackville won his second consecutive tournament in the boys 15-17 group, and Gregory Swarthout of Grahamsville took his second victory of the season by seven strokes in the boys 7-8 division. Results:
Girls 15-17 (18 Holes)
Kristen Stoddard, Liberty 82; Samantha Hetchkop, Rockville, Md. 95; Erin Lopinto, Woodside 97; Maria Seniw, Glen Spey 145.
Boys 15-17 (18 Holes)
Sammy Lane, Cuddebackville 79; Henry Bosch, Highland Lake 81; Jeff Garfield, Monticello 84; Josh Green, Stamford CT 85; Gary Freilich, Stamford CT 88; Mark Sabbagh, Goshen 90; Erik Johnson, Monticello 93; Evan Goldman 94; Matthew Gottlieb, Rock Hill 99; Kevin Brady, Middletown 100; Jake Greenberg, Rockville Center 100; Jeff Caputo, Pine Bush 101; Tim Braun, pine Bush, 103; John Haelen, Middletown 104.
Boys 12-14 (18 Holes)
Robbie Marks, New Paltz 84; John Singh, Grahamsville 89; David Resnick, New Rochelle 91; Jared Anderson 92; Kevin Sabbagh, Goshen 92; Brian Wernick, Reading PA 96; Kevin McGuire, Slate Hill 96; Scott Kaufman, Syosset 98; Scott Nadelson 98; Benjamin Kleiner, Callicoon 99; Steve Shur, East Brunswick NJ 106; Matthew T. Lee, Pine Bush 111; Jason St. John, New Rochelle 113; Ryo Kobyashi, Denville NJ 113; Michael Coopersmith, Ellenville 114; Chistopher Connell, Newburgh 121; Justin Jacob, Middletown 122; Andrew DelRosso, Thompson Ridge 126; Michael Feeney, Goshen 129; Sam Lunham, Pine Bush 133; Steven Attardo, Chester 134; David Lundgren, Hortonville 145.
Girls 9-11 (9 holes)
Kaitlin Sabbagh, Goshen 53; Kristin Niemann, Youngsville 99; Melanie Kleiner, Callicoon 112.
Boys 9-11 (9 holes)
Steven Roth, Golden Beach Fl. 46; Nicholas Urso, Lake Worth Fl. 50; David Gelband, Short Hills NJ 50; David McDonald, Grahamsville 50; Jonathan Cross, Tappan 51; Brandon Restivo, Blauvelt 51; Nicky Vallone, Roscoe 55; Justin Armstrong, Livingston Manor 57; James Hornung, Weston CT 64; Brendan Sabbagh, Goshen 71; Brian Freilich, Stamford CT 72.
Boys 7-8 (6 holes)
Gregory Swarthout, Grahamsville 51; Stephen Smith, Swan Lake 58; Alexander Urso, Lake Worth Fl. 70.

top of page  |  home  |  archives